Schválně, nachází se u vás doma stále klasické či dokonce úsporné žárovky? Pak si přečtěte následující článek a zjistěte, proč je na čase dát konečně šanci LED osvětlení.

LED žárovky se čím dál více tváří jako světelné zdroje budoucnosti a čím dál tím více nahrazují jakékoliv jiné žárovky či zářivky. V čem se od nich liší? Když nakoukneme dovnitř klasické žárovky, najdeme v ní topné těleso, které vydává světlo až poté co se rozžhaví. Oproti tomu LED žárovky jsou polovodiče, které přeměňují elektrický proud přímo na světlo. To samozřejmě vysvětluje i fakt, že se rozsvítí okamžitě a na plný výkon.

Jakými dalšími důvody nás LED osvětlení přesvědčí o své fenomenalitě?

  1. Déle vydrží – LED osvětlení vám vydrží svítit zhruba 15 000 hodin (prodejci mnohdy uvádějí 50 000 hodin, nicméně tento údaj je spíše hypotetický), kdežto klasická žárovka vám odejde už po 800–1000 hodinách provozu. To znamená, že uspoříte peníze a žárovku nebudete muset tak často vyměňovat.
  2. Nevadí jim časté rozsvěcení – časté rozsvěcení ani zhasínání neovlivní jejich životnost.
  3. Spotřebují méně elektřinyLED žárovky mají vyšší výkon na 1 Watt, takže ve srovnání s klasickou žárovkou a stejným výkonem spotřebují mnohem méně energie.
  4. Jsou malé (a šikovné) – nejenže produkují méně tepla, ale jejich zdroj je rovněž menší. Proto se z nich vyrábí velmi oblíbené LED pásky, které snadno schováte do skříněk, pod okraj linky nebo do šuplíků, kde vám krásně osvítí třeba příborník.
  5. Neobsahují toxické látky – na rozdíl od úsporných žárovek neobsahují rtuť ani jiné toxické látky.
  6. Jsou ekologičtější – jsou ekologicky méně závadné než například klasické žárovky, které díky vyšší spotřebě produkují více odpadu. Na rozdíl od wolframových žárovek taktéž pozitivně přispívají ke snižování emisí oxidu uhličitého.
  7. Můžete si vybrat z více barev světla – LED světlo nabízí širší výběr tepelné chromatičnosti (teploty osvětlení) i barevného spektra RGB bez nutností použití barevných filtrů.

Hlavní výhody LED osvětlení jsme shrnuli a dál už je to na vaší vlastní zkušenosti. A pokud vás odrazuje vyšší pořizovací cena, pak nám věřte, že se vám to za ta léta bezstarostného svícení vrátí.