Pýchou každé ložnice je kromě pěkné postele i kvalitní povlečení. To hraje při spánku důležitou roli, ač se to třeba na první pohled nemusí zdát. Druhou stránkou věci je design a motivy, ze kterých si jistě vybere každý. Co byste tedy měli vědět před koupí ložního prádla?

Víte, pod čím spíte?

Kde nakupujete povlečení? Jdete do klasického specializovaného obchodu nebo kvůli pár korunám volíte vietnamské tržnice? Měli byste vědět, že ložní prádlo za pár korun nelze označit jako kvalitní. Již na omak musí být jasné, že jde jen o kus obarvené látky, která po pár vypráních ztratí nejen barvu, ale časem se začnou uvolňovat nitky a začne být nefunkční zapínání na zip. Proto radíme, volte kvalitu i za předpokladu vyšší ceny. Při spánku určitě poznáte rozdíl.

Jaký materiál zvolit

Na trhu je k dostání několik různých materiálů ložního prádla a je jen na každém, který bude pro něj ten nejideálnější. Vybírat můžete z klasického bavlněného, který je příjemný na dotek, ale nevýhodou je jeho mačkání a s tím spojené časté žehlení. Krepové oblečení je strojově tvarováno, vyrábí se rovněž z bavlny a výhodou je nenáročnost na údržbu. Flanelové povlečení z hustě tkané látky vyniká svou hřejivostí, měkkostí a jemném povrchu. Oblíbený je také satén, o kterém se snad již nevedou fámy o jeho studenosti, ba naopak. V létě se pod ním příjemně spí, v zimě dokáže dobře zahřát. Materiálem je bavlněná příze.

a

Pozor na výběr vhodné délky

Při koupi ložního prádla dbejte na správné rozměry. Velikost lůžkovin je rozhodující pro výběr ideální velikosti. K dostání jsou jak standardní rozměry, tak i ty prodloužené.

Lidé často zapomínají na další fakt, a to sladění povlečení s barvou ložnice nebo dětského pokoje. I zde platí pravidlo, že nic se nemá přehánět. Vždy volte takovou barvu povlečení, která nebude srážet celkový styl a zařízení ložnice. K teplým barvám teplé odstíny, ke studeným barvám studené odstíny.