Keramické dlaždice už přestávají být pouze součástí chodeb a koupelen, ale našly uplatnění na podlahách téměř všech místností v interiéru. To je dáno především pestrostí nabízených designů, formátů, ale i technických vlastností moderní dlažby. Také obavy, že je dlažba pro interiér příliš chladná, nejsou úplně pravdivé. Dlaždice totiž dobře absorbují teplo a přispívají tím k větší tepelné stabilitě místností. Kromě toho jsou velmi vhodné pro kombinaci s podlahovým topením.


Podle čeho vybrat dlažbu?

Při výběru dlažby do vaší domácnosti se musíte soustředit na spoustu drobných detailů, kterým je třeba věnovat patřičnou pozornost. V případě špatné volby totiž bude její výměna znamenat nejen značné náklady, ale i radikální stavební zásah do interiéru. . Z technického hlediska vás musí zajímat především otěruvzdornost dlažby, která se označuje stupni 1 až 5. V interiéru běžného rodinného domu si vystačíme s dlaždicemi v kategorii 3, pokud předpokládáme větší zátěž, například ve vchodovém prostoru nebo v garáži, měli bychom sáhnout po stupni otěruvzdornosti 4. Do takových prostor se také nehodí dlaždice s glazurou a lepší je zvolit například vysoce slinuté neglazované dlaždice.

 

Design je základ

Další prvek, který dělá moderní dlažbu tak atraktivní, je její design. Ten vás bude provázet při každém kroku a pohledu na dlažbu. K rostoucí oblibě dlažby přispívá i široký výběr různých rozměrů. Doby, kdy byly na trhu dva nebo tři typy, jsou v rámci konkurenčního boje výrobců pryč, a tak dnes můžeme vybírat z čtvercových i obdélníkových formátů od rozměru 20x20cm až po vekoformátové dlaždice o rozměru 100x300cm. Základním materiálem pro výrobu dlažby zůstavá stále pálená hlína, ale dlažba může být i skleněná, přírodního kamene, mramoru, travertina nebo z tmavého čediče.

 

Při výběru dlažby je dobré vyhledat co nejvíce informací, ale hlavně se ve finální fázi rozhodování svěřit odborníkům.