Dřevo je už od nepaměti jedním z nejpoužívanějších materiálů. Historické budovy staré i 800 let ze dřeva můžeme vidět i dnes. Proč lidé používali zrovna tento materiál? Co z něj všechno můžeme mít?

Výhody dřeva jako materiálu

Možná si říkáte, že dřevo není až tak výhodné, a to z důvodu hořlavosti. Máte pravdu, dřevo je hořlavé, ale třeba u stropů je při požáru slyšet akustické varování v časovém předstihu, to u jiných, například kovových konstrukcí nemáme. Zřítí se nečekaně. Také u masivních trámů se v jejich středu uchovává vlhkost, a tak jsou jen těžko hořlavé. Pokud už ale dojde k požáru, při včasném zásahu se trámy jen opracují od černé barvy způsobené ohořením, natřou se ochranným lakem a mohou se dál používat.

Dřevo je zdravé!

Nejenže působí velmi příjemně na pohled i psychiku, ale rovněž na naše zdraví. Určitě v dřevěných stavbách cítíte tu klasickou vůni dřeva, což je způsobeno v dřevě obsaženými silicemi. Ty pomáhají lidem s astmatem a jinými dýchacími nemocemi. Také snižuje cigaretový zápach, množství prachu i bakterií v domě.

Co všechno můžete ze dřeva mít?

Nejrozšířenějším dřevem u nás je smrk, i přes to, že je měkký, po vyschnutí se naopak stává kvalitnějším a tvrdším materiálem. Je oblíbený pro svou cenovou dostupnost, používá se nejčastěji u měkkého nábytku, třeba polic, nebo jako kostra nábytku. Ze smrku jsou nejčastěji vyráběny i podlahové palubky. Pokud sháníte levnější kytaru, bývá vyrobena také ze smrku.

Borovice je velmi rozšířené a hojně používané dřevo, je o něco pevnější než smrk. Jako materiál se hodí na výrobu polic, skříní, ale i na okna, dveře, trámoví a především na venkovní konstrukce. Je bohatá na pryskyřici.

Zajímavým dřevem je i modřín. Je to tvrdší dřevo, které poměrně dobře přijímá lepidla a napouštění. Dobře se obrábí, a tak se z něj nejčastěji vyrábí modřínové palubky, šindele, schody, zábradlí a masivní nábytek.

Velmi ceněné a trvanlivé dřevo je dub. Nejlépe vzdoruje povětrnostním podmínkám a střídání vlhka a sucha. Dříve se z nich vyráběly mlýnská kola a piloty k mostům, dnes je můžeme použít jako piloty k pergolám a altánům. Pro ty, kdo hledají vkusné doplňky do interiéru, se vyrábějí i dubové svícny, mističky nebo stojany. Kdo rád kvalitu a kus masivního dřeva doma, může si pořídit dubový stůl či postel. Chodit můžete po dubových palubkách.

Závěrem…

Asi každému z nás se dřevo líbí, ať už žijete v dřevěnici, kde je z toho materiálu téměř vše, nebo bydlíte v bytečku, kde máte pouze dřevěné podlahy. Vychutnejte si tento krásný a kvalitní kousek přírody. Přece jen se shodneme na tom, že to, co máme z přírody, je kolikrát bezkonkurenčně nejlepší!