studentsky_pokoj

V rodině vždycky nastane období, kdy děti vyrostou a už jim dětský pokojíček prostě nestačí. Pro lidi, kteří nechtějí utrácet spoustu tisíc za zařízení starého pokoje, máme pár typů, jak starý nábytek předělat a vhodně rozmístit po pokoji.

Proměňte postel v nový kus nábytku

Ať chcete nebo ne, většinu času bude trávit váš dorostenec na posteli, ať už s knížkou, počítačem nebo s učením. Je to místo, kam posadí své kamarády, když přijdou na návštěvu a proto se na ní zaměříme. Rozhodně žádný náctiletý nechce přivést své kamarády do pokoje, kde postel bude pomalovaná obrázky, nalepenými samolepkami a povlečení s postavami s pohádek.

Renovace rámu postele

Připravte si vhodné místo na renovaci starého rámu. Podlahu zakrýt starým papírem a ostatní nábytek igelitem. Pokud je rám pokreslený, snažte se ho co nejvíce umýt. Následně oškrábejte smirkovacím papírem a natřete ochranou barvou. Nechte zaschnout a natřete hlavním nátěrem. Jakou barvu, či odstín dřeva je čistě na vás a na stylu, v jakém bude pokoj zařízen. Za sebe doporučuji buď bílý nebo světlý odstín dřeva. Působí uklidňujícím dojmem a napomáhá ve studiu. Pokud se rozhodnete do tmavé, dá se vykompenzovat barvou, ale stejně je lepší, když má pokoj dostatek světla.

Vhodné umístění

Rozhodně není dobré, aby postel byla přímo u okna. Za prvé, berete vhodné místo stolu a za druhé, když necháte přes noc otevřené okno, je šance se o něj praštit. Za sebe doporučuji místo za dveřmi, pokud máte otvírání dovnitř vpravo, tak postel umístit vlevo. Záleží také na správných parametrech postele a zda je tam pro ni místo. Další špatné umístěný postele je na proto dveřím. Kdo by chtěl, aby mu v noci táhlo na nohy? :) A pro vlastníky velkých pokojů je možnost umístěný do prostoru a jedním čelem u stěny. Ten je také velmi výhodný, díky přístupu z obou stran, ale do malých bytů je toto umístěný nepraktické.

Vychytávky k posteli

U malých bytů není možnost, aby se k posteli mohl dát noční stolek s lampičkou. Možnost, jak vytvořit toto místo jsou poličky. Ano, pokud nejsou umístěny v čelu postele a v malé výšce. Další variantou, jak využít prostor nad postelí  jsou nebesa. Nemyslím taková, co najdete na hradech a zámcích, ale kde se vytvoří prostor nad postelí. Tady však také platí pravidlo výšky. Horní prostor se dá využít, jako odpočinková zona. Když je na hoře dostatek prostoru, přidáte sedací pytel, pak poliček na knížky a máte hotovo. Samozřejmě že výroba desky tak, aby udržela váhu člověka je nákladnější, ale ušetří prostor na zemi. Využití úložného prostoru pod postelí je také dobrá věc.

A něco pro mladé slečny. Když už se rozhodnete udělat klasická nebesa, je dobré místo látky použít spíše závěs z tylu nebo z jemné látky. Vykouzlí to královský efekt na který Vaše holčička nikdy nezapomene.

Stůl nesmí chybět

Další důležitou součástí studenta je stůl, kde bude prostor pro psaní. Doporučuji stůl s hodně úložným prostorem, nejlépe skříňkou a šuplíky. Taky aby velikostně odpovídat. Pokud máte v pokoji standardní stůl, kde deska je opřená z jedné strany o šuplíky a z druhé o malou skříňku, musíte myslet i na mezeru, jestli je dostatečně velká, aby se sem vešli nohy. Je dobré kupovat nový, ale i starý stůl můžete předělat.

Dodejte mu nový vzhled

Zase, pokud je stůl jen ze dřeva stejné jako u rámu. Umýt, obrousit a natřít. Doporučuji stejnou barvou, jako rám postele, aby nábytek k sobě ladil. Hlavně nezapomeňte natřít i vnitřky šuplíků a skříňku. Za sebe vím, jak to vypadá hrozně. Rovnou jsem doporučím umístěný, protože u stolu se prostě nedá debatovat. Stůl zásadně umístit k oknu. Jestli rovnoběžně, nebo kolmo je čistě na velikosti pokoje.

Co se dá vylepšit

Říká se, co oči nevidí, to srdce nebolí. Jenže, když nikdo nevidí na stole učení, je těžké se k tomu dostat. Dobré je vytvořit nějaký prostor přímo na stole. Tím bude mít učení na očích a dostane se k němu snáze, než kdyby ho měl zastrkané v šuplíku. A právě do šuplíku je dobré umístit psací potřeby. Samozřejmě že na stole je dobrý kelímek na tužky a propisky, ale pastelky, fixy a další. A když potřebuje hodně pastelek, nebo zvýrazňovačů, stačí pořadník vytáhnout.

Je vědou prokázané, jak zelená blahodárně působí na naše myšlení. Takže nějaký malý květináč na okenní parapet, nebo přímo na stůl neuškodí a zároveň učí děti pečlivosti. Kdo by chtěl, aby mu kytička zvadla? Však nedoporučuji velké květiny, jako orchideje atd. Jen by se mohly nechtěně zlomit, když porostou moc do výšky. Takže třeba macešky se na stole vyjímají, když mají s nábytkem sladění květináč.

Na závěr nezapomeňte na světlo, aby se mohlo pracovat, i když se venku setmí. Dobré jsou s nastavitelným ramenem, kvůli poloze světla.

Bez skříně se neobejdete

U skříně se moc dlouho nezdržíme. Tady už jde o jen o to, zda máte dívku nebo chlapce. Děvčata budou chtít určitě velké zrcadlo a malí stoleček s líčidly. Kluci rozhodně spíš šuplíky a skříňky. Málo chlapců už dneska nosí košile, ale i šatní tyč se jim hodí, jen menších rozměrů.

Proměna

Nátěr slaďte s ostatním nábytkem a pak už je jen na vašem dítěti, jak si svůj pokoj dozdobí. Na skříni budou určitě vyset plakáty a všude se povalovat sportovní vybavení. Na to taky myslete, při případném výběru skříně, aby se tam všechno vešlo. V případě děvčat myslete hlavně na velké zrcadlo.

Kam s ní

U skříně je to tak nějak jedno, ale nejlepší je kousek od postele, protože když dívky popadne záchvat „Já nemám co na sebe!“ je lepší, když to házejí na poste, než po zemi.

Stěny a podlaha

Komu se líbí bíle stěny? Nikomu. Za sebe rozhodně volím zelenou a bílou, ale samozřejmě se na to už dívám z dospělého pohledu. Váš náctiletý určitě bude chtít nějakou divočinu jako je červená, oranžová nebo rovnou černá. Pokud je pokoj na východní straně, je to něco jiného, když máte pokoj tmavý, protože je tam dost světla. Na to také myslete. Jsou zde i různé kompromisy, například barevné pruhy, malby na stěně, nebo jen ornamenty. Nechte své dítě také tvořit, ať si udělá stěny, jaké bude chtít.

Co se týče podlahy, koberec po celé ploše je sice stará klasika, ale strašně špatně se pak čistí. Za mě doporučuji parkety, nebo plovoucí podlahu. A pokud vaše dítě sní o koberci, ostrůvek uprostřed pokoje vypadá nádherně. Pokud se rozhodnete jít do plovoucí podlahy, pod kancelářskou židli kupte plastovou podložku. Dá se sehnat skoro všude a ve všech velkostech. Tím zamezíte poškrábání podlahy od koleček.