Probouzíte se unavení, nevyspaní a bolí vás určité partie těla? Na vině může být vaše postel. Lidé často zapomínají na základní pravidla při jejím výběru a výsledkem je ranní vstávání jak z hororového filmu. Pojďte si s námi společně připomenout, na co myslet, když si půjdete vybrat postel.

Dnes už doba pokročila tak daleko, že lidé nejčastěji nakupují na internetu. Tento trend se dotkl i ložnicového nábytku. Chybu dělají ti, kteří vybírají novou postel jen podle designu. Samozřejmě je důležité vše skloubit tak, aby zapadla do barev ložnice, ovšem musíte myslet na věc pro vás nejdůležitější, a to kvalitní spánek.

Materiál postele

Začněme tím nejzákladnějším, tedy z čeho naše postel bude vyrobena. Na výběr máme řadu materiálů, mezi které patří následovné:

  • postele z masivu – k dostání jsou dřeviny jako smrk, buk nebo borovice, které vám krásně provoní ložnici, zároveň jsou pevné, odolné a skvěle vypadají. Nevýhodou je jejich pořizovací cena.
  • kovové postele – vyrábí se z prvotřídních materiálů v různém provedení od klasického stylu až po romantická provedení
  • postele z lamina – patří mezi cenově výhodné a kvůli tomu si je řada lidí pořizuje. Lze je koupit v různém designu a zpracování.
  • čalouněné postele – i tento typ postelí má své zastánce. Výhodou je, že lze zakoupit čalounění v široké škále barevného provedení, čímž můžete vše sladit do barev ložnice.
  • dětské postele – kvalitní spánek je důležitý i pro děti. Vybírejte z materiálu jako masiv, smrk nebo borovice.

Jaký rozměr zvolit?

Tady je čistě na každém z vás, jaký rozměr postele bude ideální. Pro dvojlůžkové postele je vhodná šířka 180 cm, pokud zvolíte širší, užijete si více komfortu a pohodlí při spaní. Běžná délka postele je většinou 200 cm.

Vybíráme rošt

Nedílnou součástí každé postele je rošt a matrace. Prvně jmenovaný prvek vybírejte dle rozměrů postele. K dostání jsou dvě varianty – pevný nebo polohovatelný rošt.

Pevný rošt

Je vyrobený většinou ze smrkového dřeva a tvoří jej pružné lamely s posuvnými gumkami, díky kterým si můžete nastavit tuhost roštu k vašim zádům. Pozor si dejte na vzdálenost jednotlivých latěk roštu, které nesmí být delší než čtyři centimetry. Výhodou pevného roštu je nízká cena, stejně jako použití pro většinu matrací.

Polohovatelný rošt

Tyto rošty zajišťují komfortní spánek, neboť si je lze upravit dle vašich požadavků. Díky nastavitelným mechanismům můžete v posteli posnídat nebo si lamely přizpůsobit tak, abyste ulevili dolním končetinám, apod. Negativem je vysoká cena a nemožnost použití některých matrací.

Matrace pro postel

A jdeme do finále. Na volbě ideální matrace si dejte obzvlášť záležet a řiďte se několika zásadami. Těžší lidé by měli volit tvrdší matrace a naopak lehčí lidé ty měkčí. Jestli je matrace přesně pro vás si vyzkoušíte tak, že pokud si na ní lehnete na bok, vaše páteř musí být v rovině. Při poloze na zádech musíte mezi matrací a bederní částí prostrčit dlaň, ale nesmí to jít ani lehce, ani těžce. Jaké typy matrací jsou tedy k dostání?

  • pěnová matrace
  • pružinová matrace
  • gelová matrace
  • zdravotní matrace
  • matrace z líné pěny

Na koho se obrátit?

Jak článek napovídá, informací k postelím a vše s nimi spojené, je víc než dost. Abyste na nic nezapomněli, kupujte v místech, kde se na daný sortiment zaměřují. V dnešní době to mohou být i internetové obchody, které již mají vyškolené pracovníky, jenž vám zodpoví jakékoliv dotazy a pomohou s výběrem.