Průměrný člověk stráví spánkem celou třetinu svého života, jedná se tedy o poměrně významnou část našeho života, kterou stojí za to strávit co nejpříjemněji. Snad každý ví, že se vyplatí spát na kvalitní zdravotní matraci, co už však není tak známo je to, že i správný výběr povlečení ovlivní kvalitu našeho spánku. Právě saténové povlečení je díky nevšednímu pohodlí jedním z nejoblíbenějších typů povlečení mezi všemi věkovými skupinami či pohlavími, pojďme si tedy o saténu jako materiálu povlečení říci něco víc.

Z jakého materiálu je saténové povlečení vyrobené?

Saténové povlečení může být vyrobeno z umělého polyesteru nebo bavlny. Pokud preferujete kvalitu, určitě dejte přednost stoprocentní česané bavlně. Nejnáročnějším zákazníkům doporučujeme satén vyrobený z egyptské Mako vlny, překvapí Vás, jak je krásně lehký, jemný a příjemný. Saténové povlečení z tohoto materiálu před uvedením do prodeje ještě prochází mercerací, kde se zajistí trvalý lesk a větší odolnost. Mako satén je tkán v atlasové vazbě a kromě povlečení se tohoto materiálu využívá i při výrobě dámských šatů či halenek.

Proč si vybrat právě saténové povlečení?

Saténové povlečení z Mako bavlny předčí povlečení z klasické bavlny hned v mnoha ohledech. První výhodou je samotný luxusní vzhled, kromě něj však tento satén disponuje i množstvím praktických vlastností. Saténové povlečení lze pohodlně používat během celého roku, během zimy totiž satén hřeje, zatímco v létě chladí. Další ryze praktickou vlastností je to, že saténové povlečení díky speciálním úpravám materiálu často ani není třeba žehlit.

Podle čeho zvolit barvu povlečení?

Podobně jako u klasické bavlny nebo krepu, i saténové povlečení je k dostání v nespočtu barevných kombinací s různorodými motivy, a díky tomu nalezne uplatnění v každé ložnici. Těsně před samotným ponořením se do spánku vnímáme nejčastěji pouze barvu povlečení, proto je vhodné volit barvy, které ladí s okolím a působí uklidňujícím dojmem. Ač se to nemusí na první pohled zdát, barva má vliv na psychický i fyzický stav člověka, a vyplatí se proto dbát na barvu povlečení, ne každá může spánku prospívat. Určité barvy působí vyrušujícím až agresivním dojmem a mohou tedy kvalitu spánku narušit, mezi takovéto barvy patří například výrazná žlutá nebo červená. Do ložnice se nejvíce hodí pastelové odstíny, uklidňujícím dojmem působí modrá, fialová nebo zelená, rozhodující je však také konkrétní odstín barvy.

Jaké rozměry zvolit?

Na výběr máte i různé rozměry saténového povlečení, kromě klasické délky povlečení je k dispozici i prodloužené povlečení. Rozměry polštářů jsou 70x90cm, k dokoupení jsou nicméně i rozměry jako 40×80 cm, 80×80 cm a podobně. Větší rozdíly jsou patrné na přikrývkách, kde lze povlečení rozdělit na několik různých způsobů dle rozměru:

  • Standardní – rozměry 140×200 cm
  • Prodloužené – rozměry 140×220 cm
  • Francouzské – 240×200 cm
  • Prodloužené francouzské – 240×220 cm

Samozřejmostí u všech rozměrů saténového povlečení je zapínání na zip, díky kterému lze polštáře a přikrývky pohodlně uzavřít.

Jak poznat kvalitní saténové povlečení?

Kvalitní saténové povlečení musí být maximálně jemné, poznáte ho proto podle toho, že mezi nitěmi neuvidíte žádné mezery. Kvalitu můžete poznat i podle hmotnosti materiálu, u kvalitního saténového povlečení se ideální hmotnost pohybuje kolem 125g /m2.