
Chcete mít přehled ve svém oblečení, mít vše po ruce a mít kam uskladnit sezónní oblečení? Pořiďte si šatnu. Nemusí to být samostatná místnost, stačí prostor ve větším pokoji nebo prostor za postelí. Jak s doma jednoduše vytvořit šatnu? To se dočtete v našem článku.
Kam se šatnou?
Všichni se asi shodneme, že nejlepším místem pro šatnu je ložnice. Člověk má hned po ránu všechno po ruce a večer může hned skočit do pyžama. Ale šatnu je možné si vyrobit téměř kdekoliv, kde je alespoň trochu místa.
Šatnu můžete udělat v obývacím pokoji, vytvořit z ní falešnou stěnu nebo ji umístit za čelo postele v ložnici. V domech se pak nabízí možnost mít šatnu v chodbě i s průchodem do ložnice.
Velikost šatny
Při výrobě šatny je důležité, aby nebyla malá ani úzká. Minimální šíře je zhruba kolem 1,20 metru a ideální délka se musí přizpůsobit rozměrové rozteči celkové délky stěny dané místnosti. Praktická šatna má úložné prostory na dvou protilehlých stranách. Ulička mezi stranami by měla být nejméně 80 – 100 cm široká.
Co se týče hloubky šatny, ideál je 65 centimetrů, vejde se tak ramínko i s kabátem. Podle odborníků je ještě důležité mít možnost od šatny odstoupit alespoň na pár kroků. Díky tomu tak získáte přehled o celém obsahu šatny.
Vnitřní uspořádání
Už jste našli místo pro šatnu? Teď je na řadě vymyslet vnitřní uspořádání šatny. Nejlepší jsou systémy, které umožňují horizontální i vertikální modularitu a také se dokáží přizpůsobit specifickým prostorám, tím je myšleno zkosení, podkroví nebo nepravidelné tvary prostoru.
U výběru vnitřního uspořádání si vždy rozmyslete, jak budete oblečení chtít pověsit. Jestli potřebujete více místa na ramínka nebo dáváte raději přednost poličkám nebo šuplíkům. nezapomeňte na menší a drobnější kousky jako je spodní prádlo, kravaty, ponožky nebo doplňky jako jsou šátky, šály, rukavice a čepice.
Praktické policové regály
Řešením jak si levně vybavit šatnu jsou policové regály. Ty se dají jednoduše přizpůsobit prostoru, je možnost si nastavit výšku jednotlivých polic a také se dají různými doplňky přizpůsobit konkrétnímu oblečení. Nebojte se tak do šatny dát regály. Levně vyjdou regály plastové, dražší jsou pak kovové nebo dřevěné.
Pokud levné regály nejsou nic pro vás a chcete šatnu, kde hrají prim ramínka, tedy věci na nich pověšené, pak se nabízejí důmyslné kovové stojky, otočné závěsné tyče doplněné o police z tvrzeného skla. Taková šatna působí vzdušným a luxusním dojmem.
Zrcadlo nesmí chybět
Každý se při oblékání rád prohlédne. Musíme přece zjistit, jestli nám to sluší, ladí a cítíme se ve vybraném outfitu dobře. Proto v šatně nebo v její blízkosti nesmí chybět velké zrcadlo, kde je možné si prohlídnout celou postavu.
Nezapomeňte na osvětlení
Posledním prvkem, který nesmí u šatny chybět je kvalitní a dostatečné osvětlení. Ideální pro menší šatny jsou bodovky nebo LED osvětlení. Bodovky by měly směřovat k určitým částem jako jsou doplňky nebo tyč s ramínky. Nezapomeňte také jednu, ale spíš dvě bodovky zamířit na zrcadlo, ať se můžete pořádně prohlédnout.