Pro mnoho z nás patří knihovna mezi základní vybavení bytu a domu. Pro náročnější čtenáře musíte mít i lépe postavenou knihovnu. Jak takovou knihovnu vybrat, a jaký materiál zvolit se dozvíte právě zde.

Různé druhy materiálu a designů

Základní dělení domácích knihoven je na knihovny volně stojící a nástěnné. Volně stojící knihovny můžete bez větších problémů sehnat téměř ve všech marketech. Volně stojící knihovny jsou nejlevnější variantou, která je dostupná.  Taková knihovna se dá vždy vyklidit a přesunout na jiné místo, pokud se rozhodnete pro stěhování nábytku. Problémem těchto modelů knihoven je to, že se většinou vyrábí sériově ve velkých dílnách, kde se hledí více na množství, než na kvalitu. Tyto druhy jsou většinou vyrobeny z méně kvalitního materiálu ( většinou z dřevotřísky ), který nevydrží tolik, jako masivní dřevo. Dříve se opotřebuje a je nutná výměna za nový model.

 

Nástěnné knihovny ozdobí interiér

Pokud se rozhodnete pro knihovnu nástěnnou budete mít na výběr ze dvou variant. Vymyslet si design knihovny sám a zkonstruovat ji, nebo se poradit s profesionálním designérem, který knihovnu vymyslí a poté nechá zhotovit. Designér poradí jaký materiál bude ladit se zbytkem interiéru a jaký model bude nejlepší. Pokud si budete knihovnu konstruovat sami musíte se držet pravidel navržení knihovny. Správné navržení je důležité nejen z hlediska uchování knih, jejich snadného výběru, ale také i z důvodu úsporu místa a maximalizace úschovné funkce. Moderní knihovny také slouží jako multifunkční prvek v interiéru obývacího pokoje a mohou plnit funkci pokojové stěny či interiérové příčky. Kvalita materiálu a provedení práce musí odpovídat i zátěži knih. Příliš dlouhé desky se mohou prohnout, příliš krátké pak zbytečně zabírají místo dalším knihám. Nábytek knihovny lze také opatřit skleněnými dveřmi, aby bylo vidět na autory knih. To vše ale už záleží na ostatním vybavení interiéru