Vymalovat pokoj se může zdát jako banální věc, ale to vše do chvíle, kdy zjistíte, že výběr barvy do interiéru se úplně nepovedl a celá místnost tak dostala zcela jiný prvek, než jste původně chtěli.V následujícím článku poradíme, jak správně vybrat barvy do interiéru tak, aby nebyly příliš chladné nebo příliš teplé a spolu s místností a doplňky utvořily jeden celistvý prvek moderního bydlení.

Rozdělení odstínů barev

Na úvod si řekneme, podle jakých typů dělíme barvy. Do škály studených barev patří modrá, zelená a fialová. Teplé barvy zastupuje žlutá, oranžová, červená a hnědá a neutrální jsou bílá, šedá a černá. Nyní se bavíme o těch základních a více známých barvách, ve skutečnosti však existuje ještě celá řada dalších odstínů.

Vliv barev na člověka

Každý člověk vnímá barvy individuálně. Některému se líbí škála studených barev, jiný zase volí ty teplejší. Barva v interiéru ovlivňuje celkové chování člověka, působí na jeho psychiku, jeho chování, funkčnost apod. Od toho všeho se odvíjí i vztah k okolí, kdy například špatně zvolená barva v kanceláři může člověka demotivovat a mít i negativní vliv vůči vašim spolupracovníkům.

Family_Displayed_Airy_England_photo9

Jak vymalovat aneb barvy do interiéru

Modrá barva

Tato barva je označována jako uklidňující, ovšem opakem je tmavá škála, která může na člověka působit tísnivě. Příliš světlá modrá místnost osvětlí, ale zase vyvolává pocit zimy. Modrá barva místnost zvětšuje. Pokud se ptáte, jak vymalovat ložnici, lze to i s touto barvou.

Fialová barva

Barva, která skvěle ladí s ostatními odstíny. Pocitově se jedná o chladnou a dráždivou barvu. Často je spojována s duchovnem, meditací, apod.

Hnědá barva

S pocitem pohodlí je vnímána hnědá barva. Působí hřejivě, místnost však zmenšuje. Používá se do chodeb a předsíní.

Zelená barva

Barva s pocitem klidu se hodí do ložnic, koupelen, pracoven, ale i dětského pokojíčku. Díky jejímu jarnímu nádechu v člověku vyvolává dojem klidu a spokojenosti. Patří do škály studených barev. Stěny v místnosti se díky této barvě oddalují. Skvěle se kombinuje s teplými barvami.

Žlutá barva

Jedna z teplých barev, která je velmi optimistická, tudíž se hodí do obývacích pokojů, pracoven a ve světlejších odstínech jí můžete použít i do dětského pokoje. Protože žlutá barva podporuje dobrou náladu a chuť, hodí se i do kuchyní a jídelen. Její použití místnost opticky zmenšuje.

Oranžová barva

Ještě více hřejívá barva, než žlutá. Je vnímána velmi pozitivně. Oranžová barva je velmi dobře vnímána dětmi. Její použití rozjasní tmavé místnosti. Hodí se do obývacího pokoje, jídelny nebo kuchyně.

Červená barva

Je brána jako barva vášně, lásky a síly. Jeí použití může vyvolat podrážděnost nebo agresivitu. Jedná se o velmi teplou barvu, která zvyšuje chuť k jídlu. Jako dominantní barvu jí nedoporučujeme do interiéru.