Už jste slyšeli o prachových roztočích? Naprosto běžně se s nimi setkáváme v domácnosti a alergici by o těchto mikrobech mohli napsat stohy papíru. Bolesti hlavy, únava, nespavost, to vše může mít jednoho jmenovatele, proti kterému se však lze bránit, a to výběrem správného polštáře.

Jak dnes vypadá nákup polštářů a peřin? Buď se lidé vydají do sousedního Polska nebo zavítají na tržiště. Zajímá je hlavně cena, až na druhém místě je motiv. To, že by měli sledovat i materiál polštáře a vnitřní výplň, příliš neřeší. A co se pak může stát? Přijdou typické příznaky alergie, tedy jak jsme uvedli již v úvodu. Lidé špatně spí, bolí je za krkem, bolí je hlava, cítí se unavení, nevyspaní a to vše se pak odvíjí třeba na jejich pracovním nasazení. Prachoví roztoči vás jednoduše nenechají užít si dobrý spánek a doslova si libují ve vašem polštáři, protože tam mají pro svůj život ideální podmínky. Můžete však s nimi zatočit a eliminovat jejich vývoj. Stačí k tomu jediné, více se zaměřit na výběr polštáře. Poradíme, jak na to.

Polštář by měl být

 1. Z kvalitního materiálu
  Přijdete-li do specializovaného obchodu a řeknete prodejci, že chcete polštář pro alergiky, nabídne vám ty produkty, které jsou vyrobeny z přírodního materiálu se složkami, které zabraňují prachovým roztočům v usazování se ve tkanině. Konkrétně vybírejte z materiálů jako je tencel nebo hedvábí.
 2. Pratelný
  Ano, i na tom záleží. Chcete-li udělat vše pro to, abyste se nemuseli „potkat“ s prachovými roztoči, výběr zaměřte na polštář, který lze prát při teplotě nad 55°C. Samozřejmostí je i pravidelné větrání.
 3. S vhodnou polštářovou výplní
  Aby jste se vyspali do růžova, přispívá k tomu i to, co se nachází uvnitř polštáře. Na výběr máte hned z několika druhů výplní.

  • prachové peří – možnost vytvarování dle vašim potřebám. Dobrá měkkost a pevnost. Alergici by měli zvolit syntetické peří.
  • molitanová pěna – hodně záleží na hustotě výplně. Čím vyšší, tím pevnější.
  • paměťová pěna – přizpůsobuje se vašemu tělu, vyrábí se v mnoha tvarech. Nevýhodou je, že hodně hřejí.
  • vlna a bavlna – zřejmě nejlepší volba pro alergiky neboť odolává roztočům. Jsou hypoalergenní.