Koberce vyvolávají v lidech různé pocity. Někteří si svůj domov bez koberců nedokáží představit, jiní koberce pokládají za zastaralou podlahovou krytinu. Je tedy koberec v hodný pro použití v domácnostech, nebo je praktičtější například plovoucí podlaha?

Navzdory všem pochybovačným názorům může být koberec velice komfortní a splňovat praktické i hygienické podmínky. Záleží ale na správném výběru a použití. Pokládka koberce skutečně patří mezi práce, které není problém zvládnout vlastními silami. Základem je ale znalost správného postupu a také výběr správného koberce.

Základní rozlišení koberců

1.) Metrážové

Prodávají se v rolích v délkách nejčastěji 3-5 metrů. Slouží pro pokládku po celé místnosti. Koberce metráž se vyrábí různými způsoby. Sehnat se dají v rozmanitých barvách a vzorech.

2.) Kusové

Kusové koberce je možné sehnat ve tvaru obdélníkovém, čtvercovém, kruhovém i jiných. Kusové koberce se pokládají kvůli zútulnění a zatraktivnění prostoru. Oblíbené jsou například kusové koberce s vyšším vlasem.

Do jakých místností se hodí koberec?

Koberec je vhodný téměř do každé místnosti, pokud je vhodně zvolený druh koberce. Při výběru koberce nepodléhejte jako první estetickému dojmu, ale informujte se o:

  • náročnosti údržby
  • odolnost vůči zátěži
  • možnost použití v kombinaci s podlahovým vytápěním

Koberec se může výborně vyjímat v obývacím pokoji, ložnici, dětském pokoji nebo na chodbách. U četně využívaných místností je vhodné zvolit koberec, který snese vyšší zátěž. Jen tak vám koberec vydrží v původní podobě, neprochodí se a neošoupe se.

Koberec do dětského pokoje

V dětských pokojích se koberce využívají s oblibou kvůli tomu, že je koberec dostatečně měkký, neklouže a pro dítě je bezpečnější například při upadnutí.

Ideální volbou do dětského pokoje je vybrat dětský koberec, který znázorňuje zvířátka, pohádkové postavy, sídliště, silnice a podobně. Dítě si na koberci může spokojeně hrát.

Koberec do obývacího pokoje

Obývací pokoj dokáže koberec zútulnit a dodat mu příjemnou domácí atmosféru. Zvolit můžete metrážový, nebo kusový koberec. Kusové koberce se s oblibou používají do prostoru okolo sedací soupravy a pod konferenční stůl.

Koberec do ložnice

Ložnice bývá místností, kde není tak častý provoz, a tak si můžete dovolit použít i jemnější koberec s vyšším vlasem, který podpoří intimitu místnosti. Až budete vstávat z postele, potěší vás příjemný měkký povrch koberce při došlapu bosou nohou.

Koberec do chodby

Chodba je jednou z nejvíce namáhaných místností, a proto je vhodné volit dostatečně zátěžový koberec. Ideální jsou tzv. běhouny, které jsou uzpůsobené velikostně pro pokládku v chodbách. Jsou dostatečně odolné, takže obstojí i při zvýšeném provozu.

Koupě koberce

Možná si říkáte, že specializovaní prodejci sídlí pouze ve velkých městech, ale dnes už to dávno neplatí a vy si tak můžete zakoupit i blízko domova kvalitní koberce. Tachov, Kutná Hora, Rokycany, Domažlice nebo Mělník, už takto velká města nabízejí svým obyvatelům dostatek kvalitních specializovaných prodejců.