Jak dosáhnout bezbariérové koupelny aniž by byla nějakým způsobem omezena její funkčnost? Nejedná se pouze o přizpůsobení koupelnového vybavení pro lidi na vozíčku, ale také pro důchodce a celkově pro jedince, kteří mají omezenou pohyblivost. Je nutno myslet na všechny možnosti, neboť na každého číhá nebezpečí jinde. Pro někoho je problém kluzká podlaha, pro někoho vana s vysokou hranou.

Důležitost každého detailu

V první řadě musí mít koupelna dostatečně velký prostor, aby se v ní mohl handicapovaný člověk snadno pohybovat a nezranil. Pro člověka na vozíku je také nutné přizpůsobit výšku vypínače, dostupnost oken a podobných detailů, které my ostatní bereme jako samozřejmost. Samozřejmostí je přizpůsobit veškerý nábytek v koupelně, aby mohli hendikepovaní s vozíkem například zajet až pod umyvadlo. K tomu je potřeba speciální keramický nábytek. Pro zrakově handicapovaného je obzvlášť nebezpečná kluzká podlaha, proto lez do interiéru instalovat například protiskluzový kobereček.

Pokud to prostor dovolí, zvolte rozhodně větší rozměry sprchového koutu. Do něj umístěte sklopné sedátko o rozměru 45×45 cm, a to do výšky 46 až 50 cm. Sedátko situujte 60 cm od boční stěny. Ideálně by také na této stěně kolmé k sedátku měla být umístěna ruční sprcha s pákovým ovládáním. V místě ruční sprchy přidejte také vodorovné i svislé madlo. Ve sprše je obzvlášť důležitý protiskluzový povrch a to pro všechny handicapované jedince. Větší bezpečí zajistí přímo protiskluzová dlažba nebo je možné zakoupit podložky.

I když vana není povinným vybavením, někteří na ní nedají dopustit a je tedy i její přizpůsobení. Největším problém je vstupování a vylézání z vany. To můžete ulehčit pomocí madel, které umístíte na okraj vany. Pro vozíčkáře nemůže být hrana vany výše než 50 cm od podlahy a to kvůli sesedání z vozíku. Pro větší komfort můžete do vany ještě umístit sedátko a všechny potřebné produkty jako mýdlo a šampon položit na snadno dosažitelné místo.

Zrcadlo by vzhledem k vozíčkářům mělo být umístěno v úhlu 10°. U záchodové mísy musí být opět umístěna madla pro snazší manipulaci z vozíčku a zpátky na něj. Madla uvítají starší osoby také vedle umyvadla, nebo alespoň z jeho jedné strany.