Dřevěná, PVC, korková, laminátová nebo dlažba? Nezáleží na typu podlahy, ale na jejím vzhledu a čistotě. A právě údržba bývá častým kamenem úrazu. Tradiční i moderní podlahové krytiny totiž vyžadují každodenní péči, zanedbáváním údržby podlahy trpí a mají kratší životnost. Jakou péči je nutné podlahové krytině věnovat? Čím lze prodloužit životnost, aby podlaha měla stále lesk a zářila jako nová?

Nezanedbávejte každodenní úklid

Komu by se chtělo denně zametat a vysávat? Zřejmě nikomu, ale každodenní rychlý úklid hrubých nečistot, zrnek prachu a smítek znemožní poškrábání podlahy a zanášení nečistot do spár. Vrypy, škrábance, rýhy patří mezi nejčastější škody na podlaze, které jsou viditelné na světle. Na víc se do nich zanášejí další nečistoty, které způsobují jejich prohlubování. Následné opravy pomocí opravných tmelů, vosků nebo různých tužek jsou mnohem časově náročnější než několikaminutový denní úklid.

Hloubkové čištění nechte na profesionálech

Čištění podlah není náročné, ale je nutné dodržovat určitá pravidla. Po denním zametení podlahy je vhodné podlahu každý týden setřít vlhkým mopem nebo hadrem. Rozhodně se nedoporučuje používání agresivních čisticích prostředků ani přílišné používání vody. Ta bývá pro podlahy zkázonosná, může se začít prohýbat.

Voda totiž může vniknout spárami pod povrch a napáchat velké škody, dokonce se může i zkroutit. A co dělat při větším znečištění podlahy? Pro hloubkové čištění je vhodné využít profesionálního strojového čištění, které probíhá za pomoci kotoučových strojů, případně speciálních padů.

Nezanedbávejte pravidelné voskování

Čištění za pomoci strojů je pro podlahu zcela bezpečné. Odborníci z úklidové firmy vám kromě vyčištění podlahu také odborně navoskují. Voskování je důležité pro prodloužení životnosti podlahy nehledě na její typ. Navíc pravidelné voskování zamezí vytvoření nových rýh a škrábanců, protože vznikne na podlaze ochranný film. Pro udržení vaší podlahy jako nové je také vhodné nohy veškerého nábytku, židlí a křesel opatřit ochrannými plstěnými chrániči, které jsou k podlaze ohleduplné.