Přemýšleli jste někdy o krbu? Pokud zůstalo jen u toho, je to škoda. V dnešní době se formou tohoto vytápění dá nejen ušetřit, ale řada výrobců již dělá krby i v moderním a designovém provedení. A jaké druhy lze pořídit?

Jak už to tak bývá, na trhu je k dostání řada modelů v různém provedení. Záleží tedy na každém, jaký mu nejvíce padne do oka a který se bude nejlépe hodit do konkrétní místnosti. Dnešní krby se nejčastěji vyrábí z kovu, ale vyjímkou není ani materiál jako beton nebo kachle. Jako pozitivní stránku u krbů můžeme označit nízkou pořizovací cenu, možnost vytápět více místností, nízké provozní náklady a širokou nabídku modelů od klasických krbových kamen až po designové skvosty. Určitě nám dáte za pravdu, že není nic hezčího, než si v zimním období zatopit v krbu, popíjet u toho víno, sledovat plápolající oheň a poslouchat praskající dřevo. To je prostě představa jako vystřižená z romantické knihy.

Z čeho můžete vybírat

Je potřeba si rozmyslet, jaký přesný model krbu požadujete. Vybírat lze z klasických krbových kamen, tzv. sporáků, dále krbových vložek rovných, rohových, panoramatických nebo luxusních a v neposlední řadě existují také krbové kazety. V tomto ohledu je dobré nesázet jen na váš vkus, ale nechte si poradit od odborníků, kteří vzhledem ke stavbě vašeho domu doporučí nejvhodnější typ. My můžeme doporučit následující:

  • krbová kamna – různé provedení, včetně barevné škály. Jednotlivé druhy se liší nejen velikostí topeniště, ale i výkonem spalování.
  • krbové vložky rovné – s ohledem na cenu mají nejlepší poměr hoření /výkon. Jejich vhodnost je pro moderní realizace.
  • krbové vložky rohové – disponují vysokou účinností, kvalitním spalováním a dlouhou dobou hoření.
  • krbové vložky průhledové – vhodné pro moderní nebo klasické realizace. Lze vložit do příčky, která částečně odděluje dvě místnosti.
  • krbové vložky luxusní – jak už název napovídá, jde o opravdové designové kousky, např. s otevřeným ohništěm nebo v atypickém provedení. Jejich cena není nejlevnější.
  • krbové kazety
  • plynové krbové vložky – odpadá starost s přikládáním dřeva nebo briket. Plynová vložka je vybavena hořáky s možností regulace na dálku.

Možnosti využití krbu v domácnosti

Krbem lze vytápět i více místností s pomocí tepelného výměníku, jenž můžete napojit na bojler, radiátory nebo podlahové vytápění. Druhou variantou je teplovzdušné vytápění, kdy se teplo do jiných místností dostává přes průduchy v domě.