Ve městě je náročné najít klidné místo, kde můžeme jen tak si lehnout a odpočívat. Z parku stejně slyšíme jezdit auta a pro práci nemáme ani čas zajet někam do lesa, či jen na louku za město. Proto ty, co vlastníte balkon, ale nechcete tam trávit dny, protože to vypadá spíš jako velká hrouda betonu, máme pár typů, jak nevzhledný balkon používat jinak, než jako odkladač na věšení prádla.

Nevzhledný beton schovat

Pokud bydlíte ve starém bytovém domě, kde zábradlí balkonu je jen velká hrouda betonu, nezoufejte. Osobně doporučuji tam umístit rákosové rolety. Když je přiděláte z vnitřku, budete moct opřít, aniž by vám hrozilo nachlazení od ledvin. Zároveň to vypadá velice efektně. Také záleží, v jakém stylu chcete balkon udělat. Některé styly budou vypsány v odrážce posezení. Pokud tedy rákosu nefandíte, lze použít i tapety, natřené bezbarvým lakem, aby se neponičili při první dešťové přeháňce. A když ani to ne, klasická barva váš koutek osvětlí a dodá balkonu hloubku.

Co na zem?

Nesmíme zapomenout na podlahu. Kdo by chtěl chodit po zašedlém betonu? Nikdo. Když jsem sama zařizovala balkon, dlouho jsem přemýšlela, co s podlahou. Nakonec jsem to vyřešila starým kobercem s velmi krátkým vlasem. Sice ano, když do balkonu naprší je nějakou dobu mokrý, ale když jsou venku vedra, vaše bosé nohy to ocení. Další možností jsou dřevěné čtverce. Nevím jak to jinak popsat, ale když se dají k sobě, vypadají jako plovoucí podlaha. Jsou velmi efektní a pokud plánujete klasické posezení se stolkem a křeslem, je to dokonalé. Ještě jednou možností je linoleum, ale u toho vás chci upozornit, že pokud nějak nezakryjete hrany, vypadá příšerně.

Posezení

Konečně jsem se dostali k tomu nejdůležitějšímu, co na balkonu bude. Jak bude posezení organizovat a jak bude vypadat, je na vašem stylu. Tady máte pár stylů, které jsou jednoduché na výrobu.

Rajská zahrada

Spousta převislých rostlin rozmístěné na parapetu, boku balkonu, nebo zavěšené od stropu na háčkách. Všechno to doplnit dvěma zahradními křesílky a stolkem a pohoda je na světě. Na posezení s kamarádkou, nebo jen čtení vaši oblíbené knihy. Tím si i do měst dostanete kousek přírody. Dobré je, umístit zavěšené květináče na okraj a zasadit do nich třeba malé jahody. Sama jsem vyzkoušela a není nic lepšího, než si utrhnout čerstvou jahodu na vlastním balkoně.

Pohádka tisíce a jedné noci

Milovníci orientu můžou jásat. Co takhle kout plný velkých a malých polštářů na koberci? Není problém. Místo rákosových tapet zkuste koberec a uvidíte, jak váš balkon prokoukne. Pokud chcete ještě více podtrhnout styl východu, stěny a strop natřete tabulovou barvou, nejlépe černou. Děti si užijí kreslení na tabuli a vy budete moct odpočinout. Dobrým nápad, jak ještě balkon vylepšit, je přidat světlo. Nemyslím lampičku, ale krasické stropní světlo. Budete si moci v polštářovém ráji ustlat i v noci a číst si, nebo si udělat s dětmi dobrodružné spaní mimo postel.

Pro práci se najde místo

Pokud máte velmi malí byt a potřebujete místo v jakémkoli ročním období, dá se zasadit mezi hranou balkonu a tropem okna. Vytvoříte si tím vlastní malou místnost, kde si můžete zřídit malou pracovnu. Přidáte světla, natáhnete kabely. Přidáte elegantní stůl, kancelářské křeslo a můžete začít pracovat. Velká okna vám zajistí dostatečné světlo a když potřebujete vzduch, stačí ho otevřít. Nic složitého.

Dekorace

Sice už jsem se o některých dekoracích zmiňovali v odstavci posezení, ale i tak je spousta nápadů, jak balkon vyzdobit. Pro mě nejlepší variantou jsou závěsné květiny, ale rozhodně mohou posloužit umělé květiny rozmístěné ve vázách. Další krásnou dekorací jsou například průchod ze zavěšených korálků, průhledné akváriu plné písku s postavičkami velbloudů dokreslí místo inspirované východem, umělé okvětní lístky nalepené na plátno do ornamentu dozdobí rajskou zahradu a klasické bíle nádoby na drobnosti doplní pracovnu. Je čistě na vás, z čeho budete vycházet a kde naberete inspiraci.

Zdroj foto: pixabay.com