Děti jsou to nejcennější, co máme, a tak je zcela přirozené, že jim chceme poskytnout ze všeho jen to nejlepší. Dětský pokoj by měl být zázemím, kde by mělo dítě cítit klid a pocit bezpečí. Přesto dnes a denně vystavujeme naše děti různým nebezpečím – a to přímo v jejich dětských pokojících. Co do dětského pokoje vůbec nepatří?

Televize a počítač

Děti, zvláště ty malé, by se na televizi měly dívat jen pod dohledem dospělých. Každý rodič by měl mít představu, co jeho potomek dělá, co sleduje a jak dlouho. Navíc podle dětských psychologů je pro malé dítě do dvou let dívání se na televizi ztráta času, protože většině jejího obsahu nerozumí. To samé platí o počítači. Počítač je pro děti jakási zbraň, která je zbytečně okrádá o čas, který mohou trávit užitečněji.

Sklo a křehké věci

Lze jen těžko předpokládat, že by rodič úmyslně umístil do dětského pokoje předmět, o který by se mohlo dítě pořezat. Ale takovým nebezpečím jsou i obyčejné dveře se skleněnou výplní nebo třeba zrcadlo. V tomto případě je dobré na nebezpečná místa nalepit bezpečnostní fólii, která zajistí, že když se sklo rozbije, střepy zůstanou na fólii a nerozsypou se po celém pokoji.

Jedové květiny a květiny s ostny

Květiny jsou čističkou vzduchu a rozhodně patří do bytu. Pokud chcete nějakou tu rostlinu umístit také do dětského pokoje, ujistěte se, že nemůže nějakým způsobem ublížit dětem. Riziko představuje i obyčejný kaktus.

Barvy ovlivňují náladu

Chcete-li mít klidné a pohodové dítě, potom nevolte do pokoje křiklavé a temné barvy jako jsou červená a černá. Červená barva je poměrně agresivní a povzbuzuje aktivitu. Klasickou barvou, kterou nic nezkazíte, je teplá žlutá. Také světlejší odstíny modré, růžové nebo zelené, které mají uklidňující účinky.

Houpačky

Houpačky zavěšené u stropu byly jednu dobu velice oblíbené. Málokterý rodič si ale uvědomoval, jak lehko může dítě přijít k úrazu. Stačí, aby z houpačky spadlo, a neštěstí může být na světě. Houpačky do dětských pokojů v žádném případě neumisťujte, pokud k nim děti mají přístup i bez dozoru dospělého.

Palandy

Sporným bodem jsou palandy. Někdo tvrdí, že do dětského pokoje patří a někdo ne. Pro palandy rodiče v mnoha případech sahají, aby ušetřili místo. Jednou z nevýhod je výška patrových postelí. Pády z takové výšky mohou skončit neštěstím. Pokud dítě z vrchního patra spadne, může si zlomit například ruku. Proto jsou palandy vhodnější až pro starší děti.

Zdroj fotopixabay.com