Zajímavým zpestřením interiéru může být kromě klasických dekoračních předmětů i sedací pytel, což se může z počátku zdát jako skvělá alternativa sedaček. Jenže, sedací vaky a pytle právě v kombinaci se sedací soupravou tvoří skvělý pár a interiér rázem dostává zcela jiný rozměr. Poznejte v následujícím článku kouzlo sedacích pytlů a nechte se inspirovat.

Jsou barevné, skvělé a hodí se všude

I tak se dají v základu charakterizovat sedací vaky a pytle. Jsou k dostání v různých barevných provedeních, tedy jak klasické jednobarevné, tak i vícebarevné doplněné různými designovými prvky. Nemusíte tak mít strach, že nenajdete sedací pytel, který by přesně zapadl do vašeho interiéru. A stejné je to i s tvary sedacích pytlů. K dostaní tak nejsou jen ty běžné, ale můžete si domácnost oživit sedacím pytlem ve tvaru hrušky, jablka, banánu nebo jahod. Zde se prostě nápadům meze nekladou. I proto je sedací pytel takřka vhodný do všech pokojů. Uplatnění najde v ložnici, obýváku nebo dětském pokojíčku.

317839_285633114789110_352619534_n

Základem jsou malé kuličky

Sedací pytel se vyrábí z několika materiálů. Nejlepším možným řešením je koupě sedacího pytle z Nylonu, který je pevný a odolný. Dá se snadno čistit, je nepromokavý a je hodnocen jako pohodlný a příjemný. O něco horší materiál je Polyester. Má hrubší povrch a hůř se čistí. Koženka je další možné řešení sedacích pytlů. Na první pohled je takřka k nerozeznání od přírodní kůže, dobře se čistí, ale v parných dnech by se vám mohla lepit na tělo, což není vždy příjemné. K dostání je i sedací vak z pravé kůže, ale ne každý si jej kvůli vysoké cené může dovolit.

Náplní sedacího pytle jsou polystyrenové EPS kuličky. Jedná se o expandovaný, ohnivzdorný a tvrzený polystyren, který má velikost od 1 mm až po 6 mm. Průměrná hustota kuliček do sedacího vaku je 10 až 20 g na jeden litr. Náplň kuliček závisí také na objemu sedacích pytlů. K dostání jsou sedací pytle o velikosti do 250 litrů, dále 250 až 350 litrů, 350 až 450 litrů a nad 450 litrů. Výběr přizpůsobte podle prostoru vaší domácnosti, aby vám velký sedací pytel někde zbytečně nepřekážel. Náplní sedacího pytle věnujte velkou pozornost a v žádném případě nekupujte sedací pytel, jenž je tvořen polystyrenovou drtí. Nejenom, že dochází k rychlému slehnutí, ale tato náplň se nedokáže tak dobře přizpůsobit vašemu tělu, nepřesípá se a navíc drcený polystyren práší, což je zdraví škodlivé.

1329989250

Některé sedací pytle mají ještě vnitřní ochranný obal, což umožňuje vyprání vnějšího obalu, který má zároveň i bezpečnostní funkci v případě, že by došlo k protržení vnitřního obalu.
Pokud se ptáte na cenu sedacího pytle, taková běžná základní je kolem 1 500 Kč. vše se odvíjí od velikosti sedacího pytle, materiálu a velikosti náplně.

Pozor na výrobce sedacích pytlů

Dejte si pozor na výrobce sedacích vaků a pytlů a vyhněte se nekvalitním výrobkům dováženém z Asie, které takřka  s jistotou nesplňují dva záladní zákony a to zákon č. 102/2001 sb. o zdravotní škodlivosti a pokud máte malé děti, měl by vás zajímat i §84/2001 Sb.

Někdy se sedacímu vaku říkáte také fatboy.