Plovoucí podlaha je stále oblíbeným prvkem v interiérech. Vyrábí se z řady různých materiálů a jejich velké plus je cenová dostupnost a snadná instalace. Díky tomu jsou plovoucí podlahy tolik oblíbené zejména u mladší generace.

S jakými podlahami se můžeme setkat

Plovoucí podlaha může být vyrobena z řady materiálů, které by vás třeba ani nenapadly. Uvádíme příklad zpracovaného dřeva neboli dřevotřísky, laminátu, bambusu, korku nebo linolea. Laminát je zpracované dřevo opatřené folií. Bambusová podlahová krytina se vyrábí ze stonků bambusu, které jsou strojně zpracované a nařezané na proužky. Mezi nejrozšířenější materiály a dva základní druhy, které lidi nejčastěji volí, ale stále patří laminát a klasické dřevo. Každý z těchto materiálů se pokládá a lepí trochu jiným způsobem, nicméně ve výsledku jsou na tom s funkčností všechny stejně.

Z jakých barev lze vybírat

Vybrat si můžete ze široké škály barev. K dispozici máte odstíny dřeva od těch nejsvětlejších až po ty nejtmavší. Pokud zvolíte podlahu korkovou nebo třeba bambusovou, její zbarvení se zase bude lišit od těch klasických laminátových. Díky velkému výběru má možnost zvolit si vhodný odstín opravdu každý.

Ošetření a čištění plovoucí podlahy

O plovoucí podlahy je potřeba se správně starat. Pro začátek byste měli vědět, že se to možná nezdá, ale laminátové ani dřevěné podlahy by neměly přijít ve větším množství do styku s vodou. Takže pokud vytíráte, tak ano, ale pouze správně vyždímaným hadrem. V opačném případě by se mohla laminátová podlaha poškodit. Nepoužívejte ani žádné agresivní čistící prostředky, které nejsou určeny přesně pro tento typ podlah. Pokud jsou na podlaze nějaké odolnější skvrny jako například znečistění od rtěnky, laku na nehty a podobně, použijte líh, aceton nebo mycí benzín. U dřevěných podlah leštidla ano. Na jednu stranu se i použitím leštidla zvýší odolnost. Podlahu můžete lehce poškodit, pokud po ní budete přemisťovat nábytek. Je také vhodné pod více namáhaná místa umístit koberečky, které snižují tlak na podlahu.

A na závěr, víte, jak postupovat při výběru podlahy?