Kdo by nechtěl ušetřit nějakou tu korunu navíc. Zvláště pak co se týče vody. Věděli jste například, že v České republice dosahuje spotřeba vody na osobu na den 130 litrů? Do tohoto čísla je zahrnuto také praní, mytí nádobí a další domácí práce. Spotřeba vody sice u nás klesá, vhodná vodovodní baterie vám však zvýší úsporu.

Páková baterie – neotřesitelná klasika

Jak snížit průtok vody z kohoutku? Informujte se o pákových bateriích, které jsou o 30-40 procent úspornější oproti těm obyčejným. Jejich další výhodou je snadné ovládání. Zastavit vodu můžete i s plnýma rukama. A jak vlastně fungují? Kartuš v baterii zodpovídá za míchání studené a teplé vody, tento mechanismus má na starosti nejen mixování vody, ale i otvírání a zavírání. Využívá k tomu keramické destičky (uvnitř kartuše), které jezdí přes sebe podle pohybu páky u baterie. Tak dochází k regulaci nastavení teploty a průtoku. Do své domácnosti si můžete pořídit klasické umyvadlové baterie či designové kousky.

páková

Bezdotykové baterie – hygiena na prvním místě

Toužíte po vyšší úspoře a také hygieně? V tom případě sáhněte po bezdotykových bateriích. Ty vám totiž poskytnou jen tolik vody, kolik je nezbytné. Kolik ušetříte oproti klasickým bateriím? Více než 60 procent. Bezdotykové baterie můžete využít v koupelně na pouhé opláchnutí rukou, lze je však použít i do sprch nebo jako kuchyňské baterie, kde využijete úsporný proud vody s průtokem 5 litrů za minutu. Ten lze však snadno zvýšit dle potřeby. Například vhodně zvolená dřezová baterie dodá vaši kuchyni zcela unikátní design i funkčnost.

1714F

Baterie s perlátorem

Díky těmto bateriím ušetříte 40-50 procent. O co se jedná? U baterií s perlátorem dochází k míšení vody se vzduchem. Proud vody však zůstává dostatečně silný. Na trhu je můžete sehnat jako samostatný nástavec (usnadníte si práci v tom, že nemusíte měnit celou baterii) nebo již zabudované, které obsahují speciální vzduchové trysky.

perlátor

Termostatické baterie

S těmito bateriemi ušetříte až 50 procent, neboť termostat pomáhá snižovat množství spotřebované vody a energie potřebné na její ohřev. Zkracuje se tak doba potřebná na dosažení požadované teploty, což oceníte především při sprchování. Díky omezovači horké vody, kterým disponují tyto baterie, se pak nemusíte bát, že by došlo k nechtěnému opaření ať již vás či vašich dětí. A v případě že vám doteče teplá voda od zdroje, termočlánek vám okamžitě dodá požadovanou teplotu.

T5954