V posteli strávíme spoustu času. Je to místo, kde se naše tělo regeneruje jak psychicky, tak i fyzicky. Proto bychom se neměli odbývat. Pokud se vám teď dobře nespí, může to být právě proto, že máte nevyhovující postel, problém může být i ve staré matraci nebo špatném roštu.

Jak by měla vypadat ideální postel?

Abyste si mohli užít spánek, mělo by být vaše lůžko samozřejmě správně veliké. Postel by měla být dlouhá jako je délka vašeho těla, plus aspoň dvacet pět centimetrů navíc. Šířka postele je nejčastěji 200 cm. Pokud jde o manželskou postel, její běžné rozměry jsou od 140 × 200 do 180 × 200. Co se týče výšky, je to u každého individuální. Samozřejmě platí, že pro ty, kdo mají omezení pohybu nebo pro starší lidi jsou lepší vyšší postele, třeba 55 až 60 cm od země. Co se týče materiálu, nejlepším a zároveň nejpoužívanějším je dřevo, cena se pak odvíjí od tvrdosti dřeva. Na trhu jsou však i kovové, laminátové či dýhované. Nechybí ani originální postelové variace v různém provedení.

Rošty

Většina lidí si vybírá rošt samostatně a není to na škodu, na dobrém roštu opravdu záleží a je i z čeho vybírat. Nejzákladnější rozdělení roštů je na pevný, polohovací a motorový. Jak už z názvu vyplývá polohovací a motorový jsou téměř podobné. Měnit polohy lze v oblasti hlavy nebo kolen, avšak s tím rozdílem, že u motorového roštu tím docílíte pouhým stisknutím jednoho tlačítka.

Pevné postelové rošty se dělí ještě na laťové a lamelové. Laťové rošty se skládají ze dřevěných laťek, při jejich výběru je třeba dbát na to, aby mezery mezi nimi nebyly větší než 4 cm. Co se týče lamelového roštu, ten je z pružných dřevěných či syntetických lamel. Na jednom roštu by jich mělo být nejméně 28 se stejnými mezerami mezi sebou, jako u laťového roštu. Výhodou tohoto roštu je, že se lamely mírně pohybují a tím vyrovnávají rozložení váhy. U některých roštu jsou v problematických oblastech lamely rozdvojené s nastavitelnou pružností.

Matrace – základ dobrého spaní

Nejvíce však ovlivní váš spánek dobrá matrace. Ta by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Neměla by se vám při ležení nepřirozeně křivit páteř. Měkčí matrace jsou pěnové. Jejich výhodou je, že jsou vzdušné a dobře absorbují vlhkost. Pořídit si můžete třeba i biomatraci, která by měla v sobě mít vysoké množství přírodních látek. Známou je také paměťová pěna, která je oblíbená a pohodlná. Pěnové matrace jsou navíc nejlevnější variantou. Dalším druhem je matrace latexová. Dobrou vlastností je to, že jsou pružné a po stlačení získají zase svůj původní tvar. Mají také dlouhou životnost a snadnou údržbu. Nejkvalitnější a zároveň nejdražší jsou matrace taštičkové a pružinové. Jsou stabilní, ale naopak nejsou elektrostatické, takže nebudou dělat problémy vašemu nervovému systému. Patří mezi nejlepší. S troškou štěstí se dají koupit matrace 1+1 zdarma. Stačí sem tam sledovat různé akce jednotlivých eshopů.