Je to jedno z nejčastějších dilemat. Děláte si novou koupelnu a přemýšlíte. Bude to vana nebo sprchový kout? Co bude lepší? Co praktičtější? Pojďme se na to podívat.

Zažitým pravidlem je tvrzení, že pokud máte malý byt nebo malou koupelnu, nezbývá vám, než pořídit si sprchový kout. Naopak lidí s většími prostory mají výhodu v tom, že můžou mít pohodlnou vanu. Ale podle toho se už dávno nemusíte řídit!

Je velkou výhodou, když máte možnost, pořídit si zároveň jak vanu pro romantické večery, lenošení a relax v horké koupeli, ale také sprchový kout pro rychlou osvěžující sprchu. Jenže ne všichni mají finance a prostory na to, mít obojí, podle následujících informací si proto promyslete, co bude právě pro vás to nejlepší.

Sprchový kout

Nespornou výhodou je to, že šetří prostor. Běžné rozměry jsou 80×80 a 90×90, ale jsou k mání i mnohem větší, klidně pro sprchování ve dvou. Podle lékařů jsou sprchy zdravější, zvláště pro kardiaky. Velmi často sprchy využívají senioři a lidé s omezením pohybu. Díky tomu, že hloubka vaničky většinou bývá 2,5 až 4 cm, sprchy mají snadný přístup. Pokud byste se však i ve sprchovém koutě rádi koupali, jsou na trhu i typy s vysokými vaničkami. Zvolit si můžete i v případě zástěny. V nabídce jsou posuvné i skládací zástěny čí křídlové dveře. Zástěna může být buď z tvrzeného skla, sprcha pak působí pevněji a elegantně, navíc více vydrží a snadněji se udržuje. Samozřejmě stojí víc, než varianta z plexiskla.

Vana

Do rodiny s dětmi se určitě hodí vana. Můžete vybírat s několika variant. Oblíbené jsou zejména vany rohové. Do malých prostor se často používají obdélníkové. Pokud však máte větší koupelnu s osobitým stylem, nemusíte se bát ani kulaté či oválné, která se dá situovat do centra místnosti. Smaltované vany jsou na trhu jedna z nejlevnějších variant, velkou výhodou je odolnost vůči mechanickému poškrábání. Pokud však k němu dojde nebo i k uloupnutí povrchu vany, musí se vana vyměnit. Další velmi dobrou možností jsou akrylátové vany, které se vyrábí ve všech tvarech a velikostech a jejich oprava je podstatně snadnější, než u již zmíněných smaltovaných van. Vany z litého mramoru jsou opravdu moderní a tento materiál se používá zejména u van v prostoru.

Nebo zlatá střední cesta?

Pokud se však nechcete vzdát ani lehké sprchy ani horké koupele, můžete si k vaně pořídit vanovou zástěnu a budete mít vanu i sprchový kout zároveň. Při výběru vanových zástěn je to velmi podobné, jako u těch ke sprchovému koutu.