Pokud trávíte hodně času u počítače, určitě oceníte dobrou židli. Nejspíš také víte z vlastní zkušenosti, jak je správná židle důležitá. Při špatném sezení se křiví páteř, ochabují zádové svaly a dochází k nepříjemným bolestem.

Kolečka na židli, nastavení výšky sezení či vysoká opěrka není zárukou zdravého sezení. Záleží i na tom, jak s tím vším umíte pracovat. Pokud se jedná o výšku vašeho sezení, správně byste měli sedět tak vysoko, aby váš zrak byl ve stejné rovině, jak horní hrana monitoru, tím šetříte krční páteř. Od pracovního stolu byste měli být tak daleko, abyste se nemuseli zbytečně moc naklánět. Váš monitor by měl být přímo před vámi, abyste se nemuseli natáčet do stran.

Jak vybrat židli?

Na internetu je nepřeberné množství a druhů židlí s různým vybavením a určená pro jiné váhové i výškové kategorie. U každé značky je nějaké specifikum, proč stojí za to ji koupit. Stále ale platí za to, že je nejlepší vybrat si a koupit židli v kamenném obchodě, tak, aby vám co nejlépe seděla. Další výhodou je, že se můžete poradit přímo s odborníkem. Důležité je si také uvědomit rozdíl mezi tím, jestli chcete designovou, nebo zdravotní židli. Většinou nejde obojí.

Co by měla mít správná židle?

Když už si zaplatíte za kvalitu, tak by tam měla vždycky být. Co tedy takové židle mají mít? Začněme třeba opěrkami, ty by měli být tak vysoko, aby ruce o ně opřené svíraly pravý úhel, samozřejmě je výhodou mít na židli možnost nastavení výšky opěrek.  Svislá opora pro páteř je dnes už asi na většině židlí, dokonce i v autech. Bederní opora zajistí přirozené prohnutí páteře a uvolnění svalstva. Dobrým vylepšením je také vyvýšený přední okraj sedáku, díky tomu nemáte tendence sesouvat se dolů, stále sedíte vzpřímeně.

Sedíme stále více a déle, ve většině případů však ne správně, když se dostaví problémy se zády, už s tím jen málo co uděláme, ale se správnou židlí si můžeme aspoň trochu pomoct.